آب درمانی

ورزش توصیه پزشکان به همه ی انسان‌هاست، اما ممکن است شما جزو افرادی باشید که به دلایل مختلفی چون آرتروز، اضافه وزن و یا شیوه ی زندگی بسیار کم تحرک نگران تاثیر منفی ورزش بر استخوان‌ها،مفاصل و ماهیچه‌هایتان باشید. شاید پذیرفتن این موضوع که به ورزش نپردازید برایتان ممکن نباشد و در جستجوی راه حلی علمی و اصولی باشید. توصیه‌ی پزشکان به چنین افرادی ورزش در آب یا به عبارتی ورزش های آبی است. تمرین ورزشی در استخر همان فواید حرکتی را برای انسان در بردارد که فرد از طریق ورزش و تمرین های ورزشی روی زمین به دست می آورد؛ با این تفاوت که تمرین های ورزشی در آب فشار کمتری به مفاصل می آورد و از آسیب دیدگی جلوگیری می کند.

آب درمانی Hydrotherapy روشی درمانی است که در فیزیوتراپی و کاردرمانی از آن استفاده می‌شود. هدف از آب درمانی کاهش درد بیمار و افزایش دامنه حرکات مفاصل و قدرت اندام با استفاده از آب است.

آب درمانی Hydrotherapy روشی درمانی است که در فیزیوتراپی و کاردرمانی از آن استفاده می‌شود. هدف از آب درمانی کاهش درد بیمار و افزایش دامنه حرکات مفاصل و قدرت اندام با استفاده از آب است.

آب درمانی چگونه تاثیر می‌کند؟

تاثیر آب درمانی در درمان بیماری های اندام با چند مکانیسم صورت می‌گیرد:

-گرم کردن اندام و در نتیجه کاهش درد

-سبک کردن وزن بدنبال غوطه ورشدن در آب و در نتیجه راحت تر شدن حرکت دادن اندام

-استفاده از مقاومت آب در مقابل حرکت اندام و در نتیجه کمک به تقویت عضلات آن

-آرامش روحی که می‌تواند کمک فراوانی به کاهش درد های اندام بکند

در آب درمانی معمولا از آب گرم استفاده می‌شود. گرمای آب موجب افزایش جریان خون در پوست و عضلات شده و تنش داخلی عضلات را کم می‌کند. درد اندام ها به هر علتی باشد معمولا در گرما کمتر می‌شود. بنابراین استفاده از آب گرم موجب کاهش دردهای عضلانی، مفصلی و استخوانی می‌شود. البته این تاثیر گرما دائمی نبوده و معمولا بعد از مدتی که حرارت اندام مجددا به حالت اول برمی‌گردد، درد مجددا احساس می‌شود.

آب گرم را میتوان بصورت دوش آب گرم، وان آب گرم و یا استخرهای آب گرم در مجاورت اندام قرار داده و از گرمای آن استفاده کرد.

استفاده از آب گرم برای کاهش دردهای اندام سابقه قدیمی دارد. از صدها یا شاید هزاران سال قبل آب گرم های معدنی محلی برای مراجعه بیماران برای کاهش دردهایشان بوده است.

از آب گرم می‌توان برای کاهش دردهای اندام در بسیاری از بیماری ها مانند آرتروز و انواع روماتیسم‌ها استفاده کرد.

انجام بهتر حرکات کششی یکی از مهمترین مراحل درمان مشکلات استخوان‌ها، مفاصل و دیگر بافت های اندام است. مهمترین اقدام فیزیوتراپ کمک به افزایش دامنه حرکات مفاصل و افزایش قدرت عضلات آن است. انجام این مهم با استفاده از نرمش های خاصی صورت میگیرد. دسته ای از این نرمش ها که برای افزایش دامنه حرکتی مفاصل کاربرد دارند حرکات کششی هستند.حرکات کششی که در فیزیوتراپی برای بهتر کردن دامنه حرکتی مفصل و کاهش خشکی آنها انجام می‌شود ممکن است دردناک باشد. وقتی این حرکات در آب گرم انجام شوند تحمل بیمار بیشتر شده و احساس درد ناشی از حرکت مفصل کم می‌شود. در این حالت می‌توان مفاصل بیمار را بیشتر و بهتر حرکت داده و نتیجه آن افزایش سریعتر و بهتر دامنه حرکتی مفصل است.

وقتی بدن در آب غوطه ور می‌شود (مانند استخرهای آب) وزن بدن کاهش میابد. بعضی بیماران به علت مشکل مفصل و درد ناشی از آن نمی‌توانند به راحتی راه بروند. در آب وزن بیمار کم شده و در نتیجه فشار کمتری به مفاصل اندام تحتانی وارد می‌شود. وقتی مفصل وزن کمتری را تحمل کند بهتر می‌تواند حرکت کند و حرکات نرمشی و تقویتی را انجام دهد.

کمک دیگر آب مقاومت آن در مقابل حرکت اندام است. وقتی فرد در آب غوطه ور شده و سعی می‌کند اندام خود را حرکت دهد، مقاومت آب را در مقابل حرکت اندام حس می‌کند. این مقاومت مفید است. مقاومت در مقابل حرکت اندام می‌تواند به تقویت بیشتر عضلات آن کمک کند. درست مانند کسی که برای تقویت بیشتر عضلات خود از وزنه استفاده می‌کند. با این تفاوت که مقاومت آب ملایم تر از وزنه است و می‌توان مقاومت آن را با تغییر سرعت حرکت اندام کم و زیاد کرد.

بیماری قرن ما درد‌های مفاصل به خصوص دردهای زانو و کمر است. یکی از مفیدترین روش‌های درمانی در خصوص زانو درد و کمر درد، روش آب درمانی است. طی این روش، فرد در داخل آب اقدام به ماساژ درمانی، تقویت عضلات و حرکت‌های مفاصل می‌کند. در آب درمانی میزان فشاری که بر روی مفاصل وارد می‌شود، کاهش یافته و با حرکاتی که داخل آب انجام‌ می‌دهد، به نحوی عضلات تقویت می‌شود و این تقویت باعث می‌گردد تا فشار بر روی فضای دیسک و کپسول مفصل کاهش یابد و نهایتاً این کاهش فشار منجر به کاهش شدت درد زانو و درد کمر بیمار می‌شود. در شکل زیر نمونه هایی از ورزش زانو درد به تصویر کشیده شده است.

روش آب‌ درمانی با استفاده از خاصیت شناوری طبیعی بدن همراه با چگالی نسبی آب باعث کاهش فشار بر مهره‌های ستون فقرات می‌شود، درنتیجه می‌تواند شرایط بیمار را بهبود ببخشد.

fa_IRPersian